Paylaş
Google_Buzz Yahoo_My_Web youtube Yahoo_Buzz Twitter MySpace Google Facebook del.icio.us
Kavak Tarihi
Salı, 04 Ekim 2011 20:16
   Kasabamızın geçmişe dair resmi kayıtlarına rastlanamamıştır. İhtiyarlardan oluşan bir grubla yaptığımız toplantıda kasabamızın tarihinin Bizanslılara kadar dayandığını söylediler. Ayrıca ihtiyarlarımızın anlatışına göre; Göreme'nin krallık zamanında emekli olmuş bir bekçi buraya yerleşmiş, Bekçinin ismi Kavak olarak anılıyormuş. Kasabamıza ilk yapılan okul 28 Eylül 1946 yılında açılmış ve ihtiyar amcalarımızın hatırladıkları öğretmenlerden bazılarının isimleri; Kemal Şirvan, Bünyamin Öğretmen, Mustafa Küçük, Develili Öğretmen, Mehmet Paşabeyoğlu, Pazarörenli Öğretmen.. Kasabamızda önceki zamanlarda Tatarların yaşadığı rivayet edilmektedir. Dikilitaş tepesinin üstünde 40 tane taş olduğunu ve bu taşların her birinin ağırlığının birer ton olduğunu içlerinde kurşunla kaplı olduğunu onun için bu taşlara dikilitaş denildiğini söylediler...Kavak, merkeze bağlı Kavak Belediyesinin tarihi Bizabslılara kadar dayanır.Nevşehir'e 13 km uzaklıkta olup şuan başlıca geçim kaynağı tarım,hayvancılık, nakliye ve patates, narenciye depolarıdır. Türkiyenin en büyük suni sonradan yapılma kaya soğuk hava depoları burada bulunmaktadır.
         Kavak Belediyesinin hem Nevşehirin yüksek tepesinde olması ve Kayaların uygun yapıda olması bu depoların bu gün Kavak kasabasında halen hızla artmakta birçok kaya oyma depolar kesilerek buralarda soguk hava depoları yapılmaktadır.Bu depoların özelligi yükseklik 7m eni 5m ve içinde birçok ayrı bölümü mevcut olan, enbüyügü U şeklinde ve 10-15 kamyonun girebilecek büyüklüktedir.
        Depolarda dışarıda 35 derece sıcaklık var iken bugün depo içinde 0 derece ısıya sahiptir.Bu nedenle birçok yerli ve yabancı Türkiyede ki Narenciye ve Türkiye de tüketilen patates chipslerinin tamamına yakın bölümü kasabada depolanmaktadır.Örnegin depolanan limonlar depolama süresine göre yarı yarıya sulanmakta ve ürünün verimi iki katına çıkmaktadır.Nevşehir Kavak Belediyesinin çok ilginç bu depoları ile Türkiyenin Buzdolabı olarak da tabir edilebilir.Ayrıca Kavak Belediyesi ilin tepesinde olması ve havasının ölçümler arasında en temiz havaya sahip olması nedeni ile birçok bronşit hastası tarafından da tercih edilmektedir.
 
 
Tarih & Saat
Haberler
Ziyaretçi Sayacı
Bugün 273
Dün 995
Bu hafta 273
Geçen hafta 3777
Bu ay 13264
geçen ay 13264
Tüm Gün 872918

Şuanda Online : 2
Ip Adresiniz : 54.145.246.183
Tarih Ve Saat : 29-03-2015 15:23